חמא"ס: חַרַכַּת אַלְ-מֻקַאוַמַה אַלְ-אִסְלַאמִיַה (בעברית: תנועת ההתנגדות האסלאמית)

"אללה הוא תכליתו [של הארגון], מוחמד (נביא האסלאם) הוא דמות המופת שלו, הקוראן הוא החוקה שלו, מלחמת הקודש (גִ'הַאד) הוא דרכו והמוות למען אללה הוא הנעלה במשאלותיו" (סעיף 8 באמנת החמאס).
זהו המוטו של ארגון החמא"ס, מטרתו היא לכבוש את "פלסטין" ולהשיבה אל חיקו של 'בית האסלאם': "הוא (הארגון) פועל כדי להניף את דגל אללה על כל שעל מאדמת פלסטין" (סעיף 6).
החמאס הינו ארגון טרור איסלמי סוני, הפועל בעיקר ברצועת עזה. הארגון הוקם בשנת 1967 על ידי השיח' אחמד יאסין. הארגון הוא זרוע של 'תנועת האחים המוסלמים', שרצחו את נשיא מצרים אנואר סאדאת בגלל שחתם על הסכם שלום עם ישראל. חמא"ס דוגל בהקמת מדינת הלכה אסלאמית בכל שטח ישראל ושולל את זכות קיומה של מדינת ישראל. על פי אמנת חמא"ס הדרך הבלעדית להגשמת יעדים אלה היא מלחמת הקודש נגד הכופרים (ג'יהאד).
ערוצי הידברות ואופציה של פשרה טריטוריאלית בין מדינת ישראל לחמא"ס הם אינם אפשרויות הבאות אצלם בחשבון, משום שזו לטענתם אדמת הקדש (וַקְף) לפי ההלכה האסלאמית אסור לוותר ולו על גרגיר מאדמה שכזו. לפיכך, חמא"ס רואה בהידברות ובפשרה טריטוריאלית בזבוז זמן והבל הבלים. חמא"ס סירב להכיר בתהליך אוסלו וכינה אותם "שיחות כניעה". האמצעי והדרך היחידה להשבת פלסטין לחיק 'בית האסלאם', כך סוברים אנשי חמא"ס, היא מלחמת הקודש (גִ'יהַאד).
הזרוע הצבאית של החמא"ס נקראת גדודי עז אל-דין אל-קסאם, והיא אחראית לפעולות טרור רבות נגד ישראל ביניהן: חטיפת החייל נחשון וקסמן, פיגועי התאבדות באוטובוסים [כאן תצורף תמונה של פיגוע באוטובוס], ירי רקטות וטילים על שטחי ישראל וחטיפת החייל גלעד שליט [כאן תצורף תמונה של גלעד שליט].
הזרוע הצבאית אינה כפופה פורמאלית לגופים אחרים בתנועה ועל ידי כך היא משמרת לעצמה חופש פעולה.