מלבד היוזמה לשילוב חיילים במסגרת השירות היחודי בגדוד החי"ר החרדי הראשון, נצח יהודה, מפעיל צה"ל תוכניות יחודיות של שירות חרדים ביחידות עורפיות. תוכניות אלו פועלות מתוך הבנה לצרכים המיוחדים של המתגייסים החרדיים, אשר רובם בעלי משפחות ועל כן חשובה להם הקרבה לביתם ולקהילתם.
מתוך הכרה והבנה בצרכים המיוחדים של החייל החרדי, מקפיד צה"ל לשמור על כללים ברורים בכל תוכניות שח"ר:
1. שירות מופרד מנשים
2. מזון כשר למהדרין
3. קיום תפילות כחלק בלתי נפרד מסדר היום
4. קיום ימי עיון תורניים ושיעורי תורה.
מלבד ההקפדה על סביבת עבודה המתאימה לאורח החיים החרדי והליווי המוענק למשרתים, זוכים חיילים אלו בהכשרה מקצועית ראשונה במעלה, המציבה אותם בחזית הטכנולוגית של התעשייה בישראל.
עד כה שירתו במסגרת תוכניות שח"ר השונות למעלה מ-700 חיילים חרדים.

שח"ר כחול – פרויקט הדגל של תוכנית שח"ר (שירות חרדים)
לחיל האוויר הישראלי, אחד מחילות האוויר הטובים ביותר בעולם, דרושים טכנאים ואנשי צוות טכנולוגי לפיתוח ואחזקה של מגוון פתרונות טכנולוגיים מהמתקדמים בעולם.

טכנאים בחיל האוויר נדרשים לדייקנות והקפדה על כללים נוקשים, שמירה על ערנות מירבית וריכוז לאורך זמן. החיילים החרדים, מתאימים מאוד לעבודות מסוג זה בשל דרך חייהם וחינוכם. תוכנית שח"ר כחול העמידה מאות בוגרים מהמגזר החרדי, שנקלטו לאחר שירותם הצבאי בחברות הייטק מהמובילות בעולם, לצד חיילים שהצטרפו למערך הנגדים בקבע של חיל האוויר.

שח"ר תוכנה
מערכות תוכנה בצבא הן מערכות רגישות, סודיות ומבצעיות. כדי להבטיח איכות גבוהה, אמינות וזמינות של המערכות, וכדי למנוע אובדן של חיי אדם, יש להקפיד על איכות גבוהה ביותר של המערכות המפותחות בצבא. לצורך שמירה על כשירות המערכות ופיתוחן דרושים לצבא אנשי תוכנה רציניים, אחראיים ויצירתיים – בדרך כלל, החיילים החרדים מתאימים לדרישות אלו היות שחידדו את מוחם במשך שנים של לימודי גמרא בישיבה.

שח"ר אט"ל
אט"ל – אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, שייעודו מתן מענה לוגיסטי ורפואי לצה"ל בשגרה, במצבי חירום ובמלחמה. במסגרת אט"ל נמנים חיל החימוש, חיל הלוגיסטיקה וחיל הרפואה.
באט"ל כלולים המרכזים הלוגיסטיים של צה"ל ויחידות החימוש הפיקודיות של צה"ל לפי חלוקה גאוגרפית: בצפון, במרכז ובדרום.
החיילים המצטרפים לתכנית שח"ר אט"ל זוכים להכשרה מקצועית נרחבת במקצועות טכנולוגיים שיש להם דרישה רבה באזרחות, וחלקם משתלבים במערך הקבע במקצועות טכנולוגיים שונים.
כמו שאר תוכניות שח"ר, גם בתוכנית שח"ר אט"ל מושם דגש רב על שמירת הצביון היחודי לחייל החרדי, דהיינו הקפדה על הפרדה, אוכל בכשרות מהדרין, תפילות ושיעורי תורה בכל יום.