חיילי צה"ל משרתים בצה"ל שירות חובה ע"פ חוק שירות הביטחון התש"ט 1949. רוב התפקידים בצה"ל פתוחים לנשים ולגברים כאחד. מידע משלים על מסלולי השירות השונים ניתן למצא באתר אכ"א.

מידע על מסלולי שירות הנשים ניתן לקבל באתר יועצת הרמטכ"ל לעניני נשים.

יחידותיו הרבות והמגוונות של צבא ההגנה לישראל, אוצרים בשמותם ואף במספרם את המורשת היהודית, את תקוות הדורות, ואף את תקומת המדינה הצעירה. גדוד "ברק" של חטיבת גולני נקרא על שם השופט ברק בן אבינועם שהכריע את סיסרא ומרכבות הברזל בעמק הקישון. אם לא די בכך מספר הגדוד הוא 12, ואם תשאל לוחם בגדוד הוא ודאי יספר לך ש-12 זה "השני לראשון" כי גולני היא החטיבה שמספרה 1. אם ינסו לשנות לגדוד "צפע" של צנחנים את המספר 202 שהוא באמת מספר סתמי שהומצא מן הסתם ככפול מגדוד "101" המפורסם, תתקל בהתנגדות קשה, המספר הזה כבר מסמל משהו הרבה יותר גדול בשביל הלוחם עצמו, דברים שלא ניתן להסביר. חטיבת גבעתי שהוקמה בפעם השנייה ב-1983 קרויה על שם חטיבת גבעתי של הפלמ"ח, ועוד ישנן דוגמאות רבות לכך.

צבא ההגנה לישראל הוא הצבא היחיד שהוקם לעם ישראל אחרי אלפיים שנות גלות של פוגרומים ורדיפות שהסתיימו בשואה נוראה, וכל שם וכל יחידה שבו בחרו לשים על נס פסוק או אישיות שמבטא את העוצמה של העם הזה, אלו עוצמות שקשה להבין עד שאתה לא חלק מזה, איך תוך יום בהנדסה קרבית אתה בטוח שאין דבר יותר טוב מהמקום הזה, שאין על היחידה הזאת.

יחידות חי"ר

חטיבת גולני

החטיבה הותיקה בצה"ל שהוקמה עם הקמת המדינה ב-1948. שמה מעיד על הייעוד הראשוני של החטיבה ללחום בגזרת הצפון בעיקר מול סוריה ורמת הגולן. גולני התפרסמה ברוח הלוחמים שבה והרעות החזקה שקיימת ביניהם, עובדה זו שזורה בקרבות הרבים בהם החטיבה הובילה את צה"ל לנצחון; המפורסם שבהם הוא כיבוש החרמון. הכומתה החומה ועץ הזית הפכו סמל לאיתנות הלוחמים והחיבור העמוק למולדת.

חטיבת הצנחנים

חטיבת הצנחנים היא יחידה התנדבותית בצבא ההגנה לישראל. החטיבה הוקמה ב-1954, מפקדה הראשון היה אריאל שרון, ראש הממשלה לשעבר של ישראל, וממנה יצאו מנהיגים רבים מובילים אחרים. ייחודה של החטיבה היא ביכולת הצניחה המבצעית שהיא יכולת מבצעית חשובה שקיימת בעת מלחמה כוללת, הכומתה האדומה וחולצת הירכית הפכו לסממן מובהק של רוח אמיצה והתנדבות בקרב החברה בישראל.

חטיבת גבעתי

החטיבה הצעירהותיקה של צהל. חטיבת גבעתי הייתה חטיבה לוחמת עוד בתש"ח והשתתפה במלחמת העצמאות, אולם היא לא המשיכה כחטיבה. ב-1983 הוחלט על הקמת חטיבת חי"ר שתקרא על שם "גבעתי" ההיסטורית. בתחילה היה ייעוד החטיבה הנחיתה מן הים, אולם כיום היא חטיבת חי"ר לכל דבר. בעשור האחרון התמחתה בעיקר בלחימה בעוטף עזה.

חטיבת הנח"ל

החטיבה הירוקה הוקמה ב-1982. סיסמתה "היתרון האנושי" נובעת מהעובדה שהקמתה התבססה בעיקר על גיוס בני גרעינים שמילאו את שורותיה, חבורת הצעירים שהיוותה אז את חוד החנית של הנוער בארץ. החטיבה כיום מגייסת נוער ככל שאר החטיבות. מפעלי גרעיני הנח"ל שרבים מהם לחמו בחטיבה מהווים פרק של כבוד בהתיישבות בישראל.

חטיבת כפיר

חטיבת החי"ר הצעירה בצה"ל. הוקמה ב-2005. כפיר מאגדת בתוכה 6 גדודים שכבר היו קיימים כגדודים שבמקור היו מיועדים להלחם תחת פיקוד חטיבות שריון , ובהמשך הוסבו לגדודים המתמחים בלחימת בטחון שוטף בגזרה מסוימת. הקמת החטיבה נתנה מענה לצורך שלגדודי החטיבה יהיה "אבא ואמא" ולחזק את בניין הכוח בתוכה. כיום החטיבה מתמחה בלחימה במתארי יהודה ושומרון. הכומתה המנומרת והייחודית של "כפיר" מסמלת את חיבור החטיבה לפעילות בשטחי יהודה ושומרון.

חיל הנדסה קרבית

חיל המתמחה בהתמודדות עם המכשולים הניצבים בפני בכוחותינו במלחמה ובלחימת בטחון שוטף, ממעבר של מכשולים ותעלות, שדות מוקשים וחומרי אב"כ במלחמה כוללת, ועד ההתמודדות עם איום המנהרות ובתים ממלוכדים בלחימה בעזה, ועוד הרבה. אם זה לא מספיק, הלוחמים בחייל הינם לוחמי חי"ר לכל דבר ושותפים להגנה בכל גזרות הלחימה. לחטיבה מספר יחידות מיוחדות המתקיימות תחת הכותרת יהל"ם – יחידות הנדסה למשימות מיוחדות.

חיל האיסוף הקרבי (מודיעין שדה)

חיל צעיר בצה"ל, גוף שהיה שייך לחיל המודיעין והוקם כחיל בנפרד, מתוך הצורך המבצעי הקיים בצה"ל בלוחמים המתמחים במתן מודיעין קרבי ואיכותי בזמן אמת במהלך הלחימה ובעומק האויב. החייל גם אחראי על הלוחמים בכל מערכי התצפית ארוכת הטווח בגבולות המדינה ובמוקדים מורכבים באזורי יהודה, שומרון ועזה. לוחמי החייל שותפים לפעילות עם כלל היחידות הלוחמות צה"ל, ביניהם גם היחידות המיוחדות.

סיירת מטכ"ל

"המעז מנצח"
יחידת קומנדו השייכת לאגף המודיעין. יעודה של הסיירת באיסוף מודיעין מעבר לקווי האויב.

יחידת דובדבן

"בתחבולות תעשה לך מלחמה"
יחידת חי"ר מובחרת הפועלת בשטחי יהודה ושומרון. עיקר פעילותה מעצר מבוקשים בכירים , מומחיות היחידה הינה בהסתערבות וחדירה לשטח בצורה חשאית ומוסווית , היחידה נחשבת ליחידה מס' 1 בלחימה בטרור בצה"ל.

יחידת אגוז

יחידת חי"ר מיוחדת המתמחה בלוחמה נגד גרילה. שייכת לחטיבת גולני. צבע הכומתה חום. צבע הנעליים שחור.

יחידת מגלן

החטיבה הותיקה בצה"ל שהוקמה עם הקמת המדינה ב-1948. שמה מעיד על הייעוד הראשוני של החטיבה ללחום בגזרת הצפון בעיקר מול סוריה ורמת הגולן. גולני התפרסמה ברוח הלוחמים שבה והרעות החזקה שקיימת ביניהם, עובדה זו שזורה בקרבות הרבים בהם החטיבה הובילה את צה"ל לנצחון; המפורסם שבהם הוא כיבוש החרמון. הכומתה החומה ועץ הזית הפכו סמל לאיתנות הלוחמים והחיבור העמוק למולדת.

יחידת עוקץ

יחידת עוקץ היא יחידת הכלבנים היוקרתית של צה"ל, יחידה מטכ"לית המפעילה כלבים למשימות ייעודיות בתחום הלוחמה בטרור, החיפוש וההצלה.השירות ביחידה מיועד לבנים ולבנות.

נצח יהודה (נח"ל חרדי)

הגדוד החרדי הראשון והיחידי מסוגו בצה"ל, חוד החנית של גיוס מהמגזר החרדי למערך הלוחם בצה"ל, נקרא בעבר נח"ל חרדי וכיום הוא גדוד 97 בחטיבת כפיר, הגדוד בנוי כמו כל גדוד חי"ר בצה"ל, ומבצע תעסוקה מבצעית בכל גזרה כיום באיו"ש, עזה, וגבול לבנון.

גדוד קרקל

גדוד קרקל הוקם במטרה לשלב בנות במערך הלחימה של צה"ל. הגדוד מורכב ביחס של כשליש בנים, שני שליש בנות.
הגדוד מונה היום שלוש פלוגות ותיקות: פלחו"ד (פלוגת חוד), פלוגה מבצעית ופלוגה מסייעת, שלצידן פלוגת מסלול שהיא פלוגת אוגוסט לאחר ההכשרה. המסלול בגדוד משתנה ממחזור למחזור. כלל המחזורים עוברים הכשרה של חצי שנה הכוללת טירונות בבא"ח גבעתי ואימון מתקדם בהר קרן (בסיס אימון מתקדם של גבעתי). לאחר מכן מחזורי אוגוסט ממשיכים כפלוגת מסלול לפעילות מבצעית של שנה ואז עוברים ל"פרק משימה" בנח"ל.

גדוד הסיור המדברי

גדוד חי"ר סדיר בו משרתים בעיקר חיילים בדואים, ומיעוט חיילים ערבים ישראלים. הגדוד כפוף לפיקוד דרום ועוסק בפעילות בט"ש יחודית בגבול מצרים ורצועת עזה.

גדוד חרב

גדוד חי"ר סדיר בו משרתים חיילים בני העדה הדרוזית והצ'רקסית. חיילי הגדוד נחשבים ללוחמים מעולים ומשולבים בפעילויות שונות בגזרת פיקוד צפון. הגדוד הוציא משירותיו מאות קצינים ומפקדים שהשתלבו בפיקוד ביחידות אחרות בצבא.

שריון ותותחנים

חטיבה 7

חטיבת שריון סדירה בצה"ל. צבע הכומתה שחור. צבע הנעליים שחור.

חטיבה 188

חטיבת שריון סדירה בצה"ל. צבע הכומתה שחור. צבע הנעליים שחור.

חטיבה 401

חטיבת שריון סדירה בצה"ל. צבע הכומתה שחור. צבע הנעליים שחור.

חיל התותחנים

חייל התותחנים אחראי על הפעלת מערכות הארטילריה לטווח הבינוני והארוך. צבע הכומתה תכלת. צבע הנעליים שחור.

חיל האוויר

חיל האוויר והחלל

חיל האויר הוא הזרוע האוירית של צה"ל, ואחראי על הגנה על שמי המדינה ושמירה על העליונות האוירית של צה"ל. צבע הכומתה כחול-אפור. צבע הנעליים שחור.

יחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669)

יחידה מיוחדת בחיל האוויר האחראית על חילוץ ופינוי בהיטס. צבע הכומתה כחול-אפור. צבע הנעליים שחור.

יחידת שלדג

יחידת קומנדו של צה"ל בחיל האויר הישראלי. צבע הכומתה כחול-אפור. צבע הנעליים שחור.

מערך ההגנה האווירית (נ"מ)

נ"מ – ראשי תיבות של "נגד מטוסים". מערך בחיל האוויר האחראי על הגנה אווירית ויירוט כלי טיס של האויב. צבע הכומתה כחול-אפור. צבע הנעליים שחור.

חיל הים

חיל הים

"בוא אלינו לים"
חיל הים הוא הזרוע הימית של צה"ל, ואחראי על הגנה על הריבונות הימית של ישראל. צבע הכומתה כחול כהה. צבע הנעליים שחור.

שייטת 13

יחידת הקומנדו הימי. צבע הכומתה כחול כהה. צבע הנעליים שחור.