מערכת ערוץ 10

קומנדו על הגדר: עם יחידת מגלן על גבול הרצועה

לוחמי היחידה, שהוקמה במקור לאתגרים קשים ומורכבים בהרבה מעזה, הצליחה לחסל לאחרונה חוליית מחבלים חמושה • כתבנו פגש אותם בשבוע המתוח ביותר מצוק איתן

ה-14 במאי, יום העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, היה היום המדמם ביותר שעבר על עזה מאז לצוק איתן.62 נהרגו, יותר מ-1000 נפצעו. אלא שלוחמי מגלן נתקלו שם במשהו אחר לגמרי – חוליית מחבלים חמושה של חמאס. הם הצליחו לחסל חולייה שלמה, שמונה במספר.

אלא שיחידת הקומנדו מגלן הוקמה בעבור אתגרים הרבה יותר קשים ומורכבים מאתגר החמאס בעזה. מגלן הוקמה עוד ב1986 בידי האלוף דורון רובין שנפטר באחרונה. הרעיון בצה"ל היה להקים יחידת קומנדו שתוכל לחדור למשימות מיוחדות אל מעבר לקווי האויב תוך שימוש בטילים נגד טנקים לטווחים גדולים.

"יחידת מגלן היא כוח קטלני מאוד לצד השני", אומר סגן אלוף אבינועם אמונה, שסיים לאחרונה לפקד על היחידה, "נשמח להיות הראשונים שנכנסים לעזה אם נצטרך להיכנס לרצועה. הראשונים שעומדים בפרץ אל מול כל רוע שיהיה מול מדינת ישראל".

אבינעם אמונה, מפקד יחידת מגלןבשורה של מבצעים חשאיים בלבנון והרג עשרות מחבלים במשימת צייד משגרי רקטות, מגלן קונה לה עוד ועוד תומכים בצה"ל. היכולת לחדור לשטח האויב, לשהות בו, ומתוכו להשמיד מטרות בטילים מדוייקים, או להכווין בלייזר את כלי הטייס של חיל האוויר. בשנים האחרונות מגלן יותר ויותר מופעלת בסדרה של מבצעים חשאיים מעבר לגבול כחלק ממה שמכונה בצה"ל מב"מ, המערכה שבין המלחמות, מערכת סודית להחלשת האויב.

"הצלחנו להרוג שלושים-ואחד מחבלים בשנה האחרונה", מספר סא"ל אמונה. "על חלק מהמבצעים אסור עדיין לספר".  דבר אחד הוא אומר בחיוך: "עדיין אתגר הרבה יותר גדול בשבילי, זה להתמודד עם חמישה ילדים קטנים בבית".