פורסם ב: 2     לילך שובל  

יחידה 699 ויחידות חילוץ מיוחדות ממדינות שונות ברחבי העולם השתתפו בשבוע שעבר בתרגיל חילוץ בינלאומי ענק בשם "Sky Angels", בו תרגלו תרחישים דרמטית ואסטרטגיים. מדובר בתרגיל החילוץ הראשון בסדר גודל בינלאומי שמובל על ידי כוחות האוויר המיוחדים של חיל האוויר הישראלי, ובתרגיל החילוץ הגדול ביותר שנערך אי פעם במדינת ישראל.
צילום: דובר צה"ל
זוהי הפעם הראשונה שבה לוקחים חלק בתרגיל מסוג זה שישה חילות אוויר משש מדינות זרות. בסך הכל השתתפו שמונה משתתפים מארה"ב, שמונה מאיטליה, שבעה מקרואטיה, ובנוסף משקיפים מצ'כיה, הולנד וקנדה.
מטרתו של התרגיל, שהתקיים בין התאריכים 15-4 בנובמבר, היה לדמות תרחישי חילוץ במתאר רב נפגעים ואירועי חילוץ טייס נוטש. הכוחות המיוחדים תרגלו מתארי הגנה והתקפה עם טייסת ביום אויב, מתארים אוויריים בין כוחות בעלי עוצמה זהה, משימות חילוץ שכוללות פינוי קרקעי, אימון רכוב, אימון בשטח בנוי ואימונים מוסקים.
במתארים לקחו חלק טייסות שונות בחיל מסוג מסוקי סע"ר ומסוקי קרב בהובלת כוחות האוויר המיוחדים. האימונים התקיימו במתקן האימונים של יחידה 669, מרכז לוחמה בשטח בנוי בבסיס פלמחים ובמקומות שונים בשטח. הטייסת שהובילה את התרגיל הייתה טייסת 188 – "דורסי הלילה", שמפעילה מסוקי סע"ר מסוג "יסעור".

<br\>

<br\>

צילומים: דובר צה"ל
כחלק מיעדי התרגיל ביצעו הכוחות נוהל קרב משותף ומשימות משותפות, תוך לימוד והפרייה הדדית. מדובר בתרגיל בעל חשיבות אסטרטגית והשפעה רבה גם בפן האסטרטגי-בינלאומי של מדינת ישראל. השת"פ הבינלאומי מאפשר אימון עם צבאות אשר מחלצים, מטפלים ומתחקרים באופן שונה, דבר התורם לאתגר וללמידה של כלל הצדדים ולהפריה הדדית בין הצבאות.
יחידה 669 נחשבת לאחת מיחידות העילית של צה"ל, ופועלת לאורך כל השנה בפעילויות גלויות וסודיות. בין היתר פעלו לוחמי היחידה באסון בנחל צפית באפריל שעבר, שבו נסחפה קבוצה של נערים ונערות מהמכינה הקדם צבאית 'בני ציון' בשיטפון. 13 צעירים וצעירות חולצו בשלום על ידי הלוחמים. באוקטובר האחרון השתתפו לוחמי היחידה בפעולות החילוץ בירדן, לאחר שאוטובוס עם כ-40 ילדים נסחף בשיטפון במדינה.
בינואר האחרון חולץ מטייל שנתקע בין בריכות בנחל זוויתן. הוא אותר כשהוא מחוסר הכרה ובמצב קשה. מדובר היה באחד החילוצים המורכבים של אדם יחיד, שביצעה יחידת חילוץ בישראל. זאת בשל השילוב של החושך, המיקום, הגשם הממושך, המים הסוערים בנחל ועוד. בסך הכל חולצו בשנה האחרונה על ידי היחידה 139 בני אדם, מתוכם 93 באופן רגלי ו-45 באמצעות חילוץ בכבל או חבלים. אדם נוסף חולץ במסגרת העברות רפואיות.