מלחמת ששת הימים שמורה לנו בזכרון כנצחון זריז וקצר, אך זו לא המלחמה היחידה שהוכרעה זמן קצר לאחר שפרצה; יותר מעשור שנים קודם לכן פרצה מלחמה שארכה שמונה ימים בלבד.
מלחמת סיני או כפי שכונתה 'מבצע קדש' היא המלחמה שהתחוללה בין מצרים לישראל ב29/10-5/11/1956 (כ"ד בחשוון ועד א' בכסלו תשי"ז). במהלך המלחמה, כבשה ישראל את חצי האי סיני ולאחר סיומה פינתה אותו.
הכינוי "מבצע קדש" מתייחס לעיר המקראית 'קדש ברנע', עיר מקראית בגבולה הדרומי של מדינת ישראל (על גבול סיני), ממנה שלח משה את המרגלים לתור את ארץ כנען.
המלחמה פרצה לאחר שהתברר שמצרים מתחמשת ומתכוננת למלחמה, שולחת יחידות מחבלים לביצוע מעשי רצח וחבלה וסוגרת את מיצרי טיראן בפני כלי שיט ישראלים, דבר המשתק את נמל אילת וגוזר עליו קריסה וודאית.
ממשלת ישראל הבינה, שלא נותרה ברירה אלא לעשות מעשה שישנה את כללי המשחק. ממשלות בריטניה וצרפת שראו בהלאמת תעלת סואץ (שהייתה עד אז בשליטתן) על ידי מצרים, פגיעה באינטרסים שלהן – הצטרפו אף הן למבצע.
בתוך ימים ספורים זכה צה"ל בהישגים מרשימים. חצי האי-סיני נכבש, חיל האוויר המצרי שותק, כלי נשק רבים וביניהם טנקים ותחמושת מצרית נלקחו כשלל. כדי למנוע אפשרות של מתקפת פתע מהירה בעתיד, התשתית הצבאית והתחבורתית של מצרים בסיני נהרסה, מפרץ אילת נפתח שוב לשיט ישראלי.
אחת התמונות המפורסמות מהמלחמה היא ערימת ענק של נעלי צבא נטושות שהושארו במדבר על ידי חיילים מצריים שהעדיפו לנוס יחפים. מתברר שהם לא היו צריכים לחכות לפקודה המצרית לסגת. הם דאגו לקיים אותה בעצמם עוד קודם…